Metrorower wystartował!

01.03.2024

Metrorower można już spotkać w ośmiu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w których wcześniej działały osobne systemy rowerów miejskich. W tym gronie znalazło się również Zabrze, gdzie powstało na początek osiem stacji. Pierwsi mieszkańcy skorzystali z Metroroweru już w ub. niedzielę. System jest łatwy w obsłudze – wystarczy pobrać aplikację, zarejestrować się i wybrać rower. Wypożyczenie jest bezpłatne przez pierwsze 60 minut dla posiadaczy biletów średniookresowych lub długookresowych Transportu GZM.

Metrorower według założenia GZM ma być całoroczny i nowoczesny. Jego jednorazowe wypożyczenie i bezproblemowy zwrot nie w granicach jednego miasta, lecz po dotarciu do dalej położonego celu docenią zwłaszcza ci, którzy zdecydują się na jazdę przez kilka miejscowości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. GZM zapowiada, że będzie go też więcej – docelowo w naszym mieście w drugiej połowie roku zostanie zamontowane ponad 40 stacji wypożyczeń.

Metrorower w Zabrzu

Na stacjach pojawiły się rowery IV generacji wyposażone w nadajnik GPS, które nie wymagają odręcznego wpinania lub wypinania, a wyłącznie pozostawienia w obrębie stacji. W przypadku, gdy rower zostanie pozostawiony poza stacją, jego dotychczasowy użytkownik zostanie obciążony opłatą, za to bezproblemowo opuszczony jednoślad wypożyczy kolejna osoba. Co najważniejsze, w trakcie podróży nie trzeba, jak dotychczas, zwracać i pożyczać kolejny rower miejski w każdym z mijanych miast!

Lokalizacja stacji w I fazie systemu Roweru Metropolitalnego w Zabrzu:

1. pl. Dworcowy, nazwa: Dworzec,
  2. ul. 3 Maja, nazwa: Guido,
  3. ul. Jordana, nazwa: Helenka Kościół,
  4. ul. Krakowska, nazwa: Rokitnica Rokita,
  5. al. Korfantego, nazwa: Aquarius,
  6. ul. Roosevelta, nazwa: Politechnika Śląska,
  7. ul. Wolności, nazwa: Sztolnia Królowa Luiza,
  8. ul. Matejki / ul. Czołgistów, nazwa: Park Powstańców Śląskich.

W II etapie, który jest zaplanowany na drugą połowę tego roku, liczba rowerów wzrośnie do niemal 4800. Rowery pojawią się także: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach.

– Rower Metropolitalny odegra istotną rolę w systemie zrównoważonej mobilności miejskiej – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, gdy wyłoniono wykonawcę i operatora tego systemu. – Traktujemy rower jako pełnoprawny środek transportu. Stacje wypożyczalni zostaną zlokalizowane również w węzłach przesiadkowych systemu transportu metropolitalnego.

W ostatniej, trzeciej fazie wdrażania systemu przewidzianej na przyszły rok, liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. Pojawią się one wówczas w pozostałych miastach i gminach, które przystąpiły do projektu: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Metrorower w Zabrzu