Zagłosuj na nowoczesne schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zabrzu w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2024

11.04.2024

Trwa głosowanie w ramach konkursu Top Inwestycje Komunalne 2024. Wśród nominowanych inwestycji, zaliczonych do odważnych i prorozwojowych zadań prowadzonych przez samorządy, znalazła się budowa zabrzańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, które zostało oddane do użytku w ub. roku. Zachęcamy do oddania głosu na nową siedzibę Psitula w tym plebiscycie!

Głosowanie trwa od 18 marca do 26 kwietnia br., do godz. 9.00. i odbywa się na portalu www.portalsamorzadowy.pl. Tutaj można oddać głos na zabrzańskie schronisko – Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zabrzu (portalsamorzadowy.pl)

Spośród inwestycji nominowanych w konkursie zostanie nagrodzonych ostatecznie dziesięć inwestycji. Statuetki symbolizujące zwycięstwo zostaną wręczone reprezentantom inwestycji, w rozumieniu niniejszego regulaminu, podczas Gali, która odbędzie się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2024, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach w dniach 7-9 maja 2024 r.

Organizatorem konkursu „Top Inwestycje Komunalne 2024” jest Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA z siedzibą w Katowicach oraz PTWP-Online Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, wydawca serwisu PortalSamorzadowy.pl. Regulamin plebiscytu dostępny jest na stronie organizatora.

Budowa zabrzańskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt

W ramach budowy nowego schroniska wykonane zostały:

• dwukondygnacyjny budynek administracyjny schroniska;
  • 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami;
  • jednokondygnacyjny budynek kociarni;
  • jednokondygnacyjny budynek kwarantanny;
  • drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej wraz z ogrodzeniem obiektu schroniska oraz oświetleniem terenu;
  • instalacje wewnętrzne wody bytowej, wody szarej, kanalizacji sanitarnej odprowadzane ze szpitala do szamb, kanalizacji sanitarnej odprowadzane do przyłącza kanalizacji sanitarnej, C.W.U. i C.O. budynku wejściowego, boksów dla psów, kociarni i kwarantanny;
  • Kotłownia grzewcza działająca w oparciu o dwa kotły gazowe kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania w układzie kaskadowym o łącznej mocy 272 kW;
  • Instalacja solarna wspomagająca C.W.U.;
  • Wentylacja naturalna, grawitacyjna i mechaniczna obiektów schroniska;
  • Instalacja elektryczna wraz z oświetleniem obiektu (oprawy energooszczędne LED) i instalacje niskoprądowe.

Pierwotne i zasadnicze założenie projektu polega na pomyśle kreacji odwróconej przestrzeni w stosunku do działających placówek tego typu. Komunikacja wewnętrzna schroniska i przestrzeń publiczna zostały zamknięte wewnątrz dziedzińca, na zewnątrz natomiast umieszczono wybiegi dla zwierząt. Dzięki temu prostemu zabiegowi zwierzęta przebywające w boksach nie widzą siebie nawzajem, nie wchodzą tym samym w stresujące dla nich interakcje. Wewnętrzny dziedziniec staje się przez to przestrzenią bezpieczną (bo zamkniętą), odseparowaną od zgiełku wybiegów zewnętrznych i wewnętrznych boksów. Na wewnętrznym dziedzińcu umieszczono rotundę z kociarnią, dla której taka wydzielona przestrzeń jest dobrą lokalizacją.

Następstwem powyższych decyzji i założeń jest wyłącznie utylitarny budynek z minimalistyczną, logiczną architekturą. Przyjęta w założeniach prefabrykacja budynków pozwoliła na sprawny i zredukowany w czasie proces budowlany.

Wartość inwestycji: 19 178 383,89 zł

Data zakończenia inwestycji: 15.06.2023

Finansowanie inwestycji: środki zewnętrzne (17 700 375,13 zł), środki własne miasta Zabrze (1 478 008,76 zł)

Zabrzańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt