Zabrzańskie obiekty startują w konkursie „Modernizacja i Budowa XXI w.” – oddaj swój głos!
Trwa głosowanie w 28. edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”. W tym plebiscycie biorą udział trzy zabrzańskie realizacje – Geopark w Grzybowicach oraz dwa centra przesiadkowe – przy ul. Goethego i w dzielnicy Rokitnica. Zachęcamy do oddania głosu na te inwestycje!
W celu oddania swojego głosu na obiekt należy:
I. wejść na stronę: www.modernizacjaroku.org.pl
II. Wyszukać zgłoszony obiekt według województwa, lub nazwie obiektu.
III. Kliknąć na zobacz obiekt, a następnie „zobacz podstronę obiektu i oddaj swój głos”.
IV. Na podstronie podać imię i nazwisko, adres mailowy, zaznaczyć „Nie jestem robotem” – a po udanej weryfikacji kliknąć „Zagłosuj”, na podany adres mailowy wysłany zostanie link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować
V. Gotowe! Twój głos został oddany.
Liczba oddanych głosów będzie aktualizowana o pełnej godzinie, głosy możemy oddawać raz na 24 h z jednego adresu IP w każdym województwie. Głosowanie trwa od 4 kwietnia, od godz. 12.00 do 9 maja, do godz. 12.00.
Geopark w Zabrzu
Geopark, powstał na terenach dawnego wyrobiska gliny w zabrzańskiej dzielnicy Grzybowice. Rekultywacja terenu przeprowadzona przez miasto dzięki środkom unijnym przywróciła mieszkańcom teren zielony który zyskał funkcję rekreacyjno-edukacyjną.
Zrekultywowano 9 ha terenu położonego w Zabrzu przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu.
Projekt podzielony został na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni, powstał Geopark. Usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne, które przybliżą odwiedzającym dziedzictwo przemysłowe i geologiczne zrewitalizowanego obszaru.
W południowej części terenu powstała infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowano tu małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki.
Wokół dawnego wyrobiska, a także zbiorników wodnych powstały ścieżki pieszo-rowerowe wraz z oświetleniem. Na terenie całego obszaru zieleń została uporządkowana i wzbogacona. W miarę możliwości zachowane zostały szaty roślinne występujące na tym terenie.
Centrum Przesiadkowe ul. Krakowska w Zabrzu
Centrum przesiadkowe poprawiające jakość komunikacji oraz przesiadanie się na transport zbiorowy i rowerowy z Rokitnicy północnej dzielnicy Zabrza. Obiekt obejmuje otwarte perony, parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 metrów kwadratowych. W nim będzie mieścić się poczekalnia oraz punkty usługowe. Przewidziano tu możliwość ładowania pojazdów elektrycznych. Została rozbudowana również pobliska infrastruktura drogowa.
Centrum Przesiadkowe ul. Goethego w Zabrzu
Centrum przesiadkowe w centrum Zabrza poprawiające jakość komunikacji oraz przesiadanie się na transport zbiorowy i rowerowy. Obiekt obejmuje zintegrowany węzeł przesiadkowy wraz z parkingami, miejscami ładowania samochodów elektrycznych (w tym autobusów), stacją rowerową . Obiekt składa się z czterech kondygnacji, z czego na pierwszej znajdą się perony komunikacji publicznej, a na drugiej i trzeciej zlokalizowano miejsca parkingowe. Na dachu budynku powstał ogród, w którym podróżni będą mogli oczekiwać na przejazd. W projekcie znalazł się również parking Park&Ride oraz poczekalnia. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi około 10,4 tys. m2. Budowa obejmowała rozbiórkę wiat przystankowych starego dworca autobusowego, przebudowę infrastruktury technicznej oraz rozbudowę pobliskiej infrastruktury drogowej, budowę ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.