Przed nami XVIII Dni Papieskie

28.03.2024

Tradycyjnie w pierwszej połowie kwietnia zabrzanie świętować będą kolejną, osiemnastą już edycję Dni Papieskich. Tegoroczne obchody rozpoczną się we wtorek, 2 kwietnia, w kościele pw. św. Wojciecha w Zabrzu, gdzie zainaugurowana zostanie okolicznościowa wystawa prasowa „A przecież nie cały umieram”, prezentująca wycinki prasy opublikowanej w Polsce po śmierci św. Jana Pawła II. Wystawa potrwa do 8 kwietnia.

Tego dnia, o godz. 21.00, pod Krzyżem Papieskim (przy kościele pw. św. Wojciecha), który obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, odbędzie się również Apel Jasnogórski – nabożeństwo połączone z modlitwą różańcową w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

„Kremówki tak, nauka tak. Kawiarenka z oknem na świat: Wymagajmy od siebie, choćby inni…” – to tytuł spotkania, które w ramach XVIII Dni Papieskich odbędzie się w środę, 3 kwietnia, o godz. 17.00, w Teatrze Nowym. W dyskusji udział wezmą m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, red. Szymon Babuchowski, ks. Piotr Brząkalik oraz prof. Tomasz Szczepański.

W czwartek, 4 kwietnia, w Czytelni Głównej MBP w Zabrzu (ul. Wyzwolenia 4), o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie wystawy książek, których autorem, bądź bohaterem jest Jan Paweł II.

5 kwietnia, w Multikinie, będą wyświetlane „Filmy z przesłaniem”. Pierwszy z nich – „Niebo nie może czekać” – zostanie wyświetlony o godz. 16.00. O godz. 18.00 będzie można zobaczyć film pt. „Opiekun”. Seanse są bezpłatne – bilety można odebrać w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4.

Kolejnego dnia, 6 kwietnia, COP na swoim profilu na portalu Facebook oraz na Youtube będzie publikować cytaty, aforyzmy i sentencje św. Jana Pawła II. Start o godz. 10.00.

Zakończenie obchodów XVIII Dni Papieskich nastąpi 8 kwietnia, o godzinie 10.00, w siedzibie Centrum Organizacji Samorządowych wydarzeniem pn. “Każdy ma swoje Westerplatte”, podczas którego uczestnicy podzielą się osobistymi historiami na temat spotkania z Janem Pawłem II.