Kawiarenka z oknem na świat

04.04.2023

W Zabrzu trwają XVII Dni Papieskie. Jednym z najważniejszych punktów obchodów tej uroczystości jest „Kawiarenka z oknem na świat”. Ta odbyła się w poniedziałek w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Tegorocznym tematem przewodnim dyskusji było hasło „A jednak po nas coś zostanie?„, . W rozmowie uczestniczyła dr Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze, prof. Antoni Cygan, znany artysta i były rektor katowickiej Akademii sztuk Pięknych, ks. dr hab. Piotr Górecki, profesor Uniwersytetu  Opolskiego oraz redaktor Tadeusz Marek, dziennikarz kulturalny  Radia Kraków.

– Tytułowe pytanie odnosi się również do sztuki. Wielu artystów pytanych jest dlaczego tworzą, dla kogo. Ja też długo nad tym się zastanawiałem. Ale na pewnym etapie mojej pracy zauważyłem, że tworzę dla samego procesu twórczego – pracuję, bo to praca daje mi satysfakcję – mówił prof. Cygan z desek Teatru Nowego– Nasza praca jest wartością, jeśli pozostawimy coś dla naszych następców. Bo to właśnie rodzina jest największą wartością, która pozostaje po nas – podsumowywała spotkanie prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. – Ale i praca na rzecz miasta jest kluczowa, wszak jak mówił do młodych św. Jan Paweł II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Tradycyjnie po dyskusji odbyło się spotkanie w kuluarach przy papieskich kremówkach.