Dni Papieskie rozpoczynają się już w niedzielę!

30.03.2023

Tradycyjnie na początku kwietnia zabrzanie świętują kolejną edycję Dni Papieskich. Tradycyjnie obchody tej wyjątkowej uroczystości zawierają się pomiędzy 2 a 8 kwietnia, czyli rocznicą śmierci i pogrzebu św. Jana Pawła II.

I właśnie 2 kwietnia uroczystości rozpoczną się w kościele pw. św. Macieja Apostoła w Zabrzu-Maciejowie, gdzie o godz. 11.30 zaprezentowana zostanie wystawa prasowa „A przecież nie cały umieram” prezentująca wycinki prasowe właśnie z tego pamiętnego okresu na początku kwietnia 2005 roku. Wystawę będzie można odwiedzić do końca tygodnia, pół godziny przed każdą mszą. Tego samego dnia o godz. 21 w Kościele pw. św. Wojciecha na zabrzańskim osiedlu Kopernika odbędzie się Apel Jasnogórski pod Krzyżem Papieskim połączone z modlitwą różańcową w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

W kolejnym dniu (3 kwietnia) w Teatrze Nowym odbędzie się tradycyjna „Kawiarenka z oknem na świat”, w tym roku zatytułowana „A jednak po nas coś zostanie?”. Uczestnikami dyskusji będzie dr Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze, profesor Antoni Cygan, ks. dr hab. Piotr Górecki z Uniwersytetu Opolskiego oraz redaktor Tadeusz Marek. Dyskusja rozpocznie się o godz. 17.

We wtorek (4 kwietnia) w Kinie Roma odbędzie się „Maraton filmów z przesłaniem”. O godz. 16 zaprezentowany zostanie norweski film „Gunda„, o godz. 17.45 – francuskie „Duch śniegów„, a maraton zwieńczy „Serce dębu” wyświetlone o 19.30.

W środę, 5 kwietnia, w kościele pw. św. Anny w Zabrzu zaprezentowany zostanie koncert pasyjny Wolfganga Amadeusza Mozarta – Reqiuem d-moll IKV 626, który wykona orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz chór Resonans Con Tutti. Koncert rozpocznei się o godz. 18.30

W Wielki Czwartek czeka nas wieczór literacki inspirowany twórczością św. Jana Pawła II organizowany wraz z Klubem Inteligencji Katolickiej. Spotkanie odbędzie się w Wypożyczalni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej o godz. 16.

Dni Papieskie zwieńczą dwie wirtualne podróże związane z św. Janem Pawłem II. 7 kwietnia o godz. 10 na profilu Facebook i Youtube Centrum Organizacji Pozarządowych zaprezentowany zostaną wielkopiątkowe refleksje poetyckie „Cisza… wyrzeźbione słowem„, a w sobotę – również o godz. 10 – zaprezentowany zostanie zbiór cytatów, aforyzmów i sentencji Papieża-Polaka zatytułowany „Żadne słowo, gest ani znak – nie uniesie całego obrazu„.

Wstęp na wszystkie uroczystości jest bezpłatny.