Kwesta na rzecz zabytkowego cmentarza żydowskiego

31.10.2022

1 listopada, na terenie zabytkowego cmentarza żydowskiego mieszczącego się przy ulicy Cmentarnej 15, zostanie przeprowadzona w godzinach 9.30-16.30 publiczna zbiórka, z której dochód ma być przeznaczony na prace porządkowe, zabezpieczające i dokumentacyjne cmentarza założonego w 1871 r.

– To już tradycja. Od ponad 30 lat zapraszamy do odwiedzenia 1 listopada jednego z najciekawszych zabytkowych cmentarzy żydowskich w Europie Wschodniej, założonego w 1871 roku – zaprasza wieloletni opiekun tego miejsca Dariusz Walerjański. – W tym dniu będzie prowadzona kwesta na rzecz utrzymania porządku i prac związanych z pracami dokumentacyjnymi. Razem z nami kwestować będzie m.in. Hraczja Bojadżjan Konsul Honorowy Armenii – dodaje Walerjański.

Tradycyjna kwesta prowadzona będzie od godziny 9:30 do 16:30. Ponadto o godzinie 13:00, 14:00 i 15:00 można zwiedzić cmentarz z przewodnikiem, którym będzie Dariusz Walerjański.

Zabytkowy cmentarz należy do Skarbu Państwa potrzebuje coraz większej opieki oraz profesjonalnych działań związanych z przeprowadzeniem prac budowlano-konserwatorskich. Każda złotówka może nam w tym pomóc. Niestety w ostatnim czasie cmentarz był aż dwa razy poważnie zdewastowany przez nieznanych sprawców.

Więcej informacji na temat historii nekropoli można znaleźć na profilu Stowarzyszenia Zachor