STARTuJEMY – czyli zapowiedź budowy tężni solankowej

09.08.2022

W ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”, finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021,  w Kończycach i Maciejowie pojawią się tężnie solankowe, a Park Hutniczy zostanie zrewitalizowany. Z tej okazji już 15 sierpnia na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Zabrzu-Kończycach (ul. Dorotki 3) odbędzie się piknik, którego gwiazdą będzie popularny kucharz i osobowość telewizyjna, Karol Okrasa!

Najsłynniejszy polski szef kuchni znany jest z łamania przepisów, więc i tym razem przygotuje wyjątkowe eko-dania!  – Bardzo się cieszę z wizyty w Zabrzu, w sercu Śląska, regionu ciekawego także kulinarnie. W śląskiej kuchni – co ważne – nie zwykło się marnować jedzenia, I właśnie to „śląskie zero waste” spróbuję, po swojemu, pokazać na spotkaniu w Kończycach -zapowiada Karol Okrasa.

Prócz niego na kończyckiej scenie będzie można zapoznać się z prezentacją dotyczącą walorów tężni solankowych, skorzystać z usług punktu doradzającego w sprawie dofinansowań do eko-inwestycji (np. wymiany pieca czy okien), a także zapoznać się z muzyką antystresową, wystawą „Mniej znaczy więcej”, a także uczestniczyć w szeregu konkursów dla całych rodzin.

Rozpoczęcie imprezy przewidziano na godz. 15.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach projektu pn. „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Wśród głównych celów projektu warto wymienić m.in.: poprawę jakości życia w mieście poprzez poprawę potencjału gospodarczego i społecznego miasta, jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich; poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych oraz poprawę zdolności instytucjonalnych administracji miasta.

Projekt realizowany będzie do 30 kwietnia 2024 r.

Całkowite maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynoszą: 15 328 498,86 zł.

Dofinansowanie:  3 371 346,00  euro.