Działania zapobiegawcze związane z koronawirusem SARS-Cov-2

11.03.2020

W związku z dzisiejszą decyzją Prezesa Rady Ministrów o odwołaniu imprez masowych oraz zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2 apeluję o zachowanie ostrożności i rozwagi w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Działania profilaktyczne są niezbędne.


Służby miejskie stale monitorują sytuację pozostając w kontakcie z wojewódzkimi i krajowymi strukturami zarządzania antykryzysowego. W Zabrzu, podobnie jak w innych polskich miastach, w razie wystąpienia takiej konieczności, zastosowane zostaną dodatkowe środki zapobiegawcze m.in. w placówkach oświatowych.
Zawieszona została możliwość zwiedzania zabrzańskich obiektów dziedzictwa postindustrialnego. Ruch turystyczny wstrzymany został w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” oraz Sztolni Królowa Luiza.


Zgodnie z zarządzeniem rządu odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Decyzja ta dotyczy także rozgrywek piłkarskich. Najbliższy mecz Górnika Zabrze z Lechią Gdańsk przewidziany na 20 marca br. odbędzie się więc bez publiczności.


W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci przesunięto IX Ogólnopolski Festiwal Tańca „Igraszki” na termin późniejszy. Odwołany został również plener plastyczny „Janosch – Drogowskazy” planowany na 11 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 16 oraz wycieczka „Śladami Janoscha”, która miała się odbyć 21 marca. W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski przesunięto termin Śląskiego Tygodnia Świadomości Endometriozy z marca na maj br. W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne nie odbędą się Międzynarodowa Konferenja oraz Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego. Odwołano również zaplanowane wcześniej spotkania z mieszkańcami.

O ewentualnych kolejnych postanowieniach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa będziemy informować na bieżąco.


Małgorzata Mańka-Szulik
Prezydent Zabrza